ToP refleksje: współczesne niewolnictwo

/Z notatnika Joanny/

Dlaczego w XXI wieku niewolnictwo nadal istnieje?

W ubiegłym roku, natknęłam się na  problem handlu ludźmi, zwany również nowoczesnym niewolnictwem, pracą przymusową. Daleko jest takiej pracy do tej wymarzonej „Dream Job„. Fakt, że w XXI wieku ludzie nadal porywają i oszukują innych, aby pokazać swoją siłę i zarobić, złości mnie i smuci. Czuję się beznadziejnie.

Naamloos1

Wiosną 2013 roku, pojechałam na znakomicie zorganizowaną przez studentów konferencję na Wyższej Szkole w Hadze (HHS) pt. “Global Capitalism and Modern-Day Slavery Conference 2013 – From Forced Labour to Labour Force”. Mogłam tam wysłuchać debaty między profesorami dotyczącej rozwoju gospodarczego, kulturalnego i globalnego oraz jego wpływu na aspekty współczesnego niewolnictwa. Ponadto studenci przygotowali bardzo ciekawe i kompetentne warsztaty o holenderskim niewolnictwie pokazując okrucieństwo i dehumanizację człowieka. Jedną z nierozwiązanych dyskusji, było czy holenderska rodzina królewska powinna nadal używać Złotego powozu udekorownego figurkami niewolników.

Główna refleksja była taka: ludzkość nie zmieniła się w ogóle. W inny sposób, bardziej subtelnie i w innych okolicznościach, powodujemy jeszcze więcej szkód i cierpienia tym, którzy nie są w stanie się obronić, zwłaszcza dzieciom i kobietom. Niestety problem ten występuje na całym świecie. To nie jest tylko problem państw małych i biednych.

Prezentacja wykonana przez Saskię Wishart dopełnila całości i sprawiła,  że byłam jeszcze bardziej smutna. Saskia reprezentowala organizacjię Not For Sale, która pomaga kobietom wyjść z prostytucji. Podobnym tematem zajmuje się od lat, jedna z naszych ToPowiczek, pomagając i informując o ich prawach kobiety trafiające do prostytucji. Takie organizacje i osoby z nimi związane są cichym bojownikami przeciwko handlowi ludźmi. Po wysłuchaniu wszystkich opowieści zrobiło mi się smutno, ale także ucieszyło mnie, że istnieją organizacje, jak Not For Sale, które faktycznie mają konkretny pomysł i pomagają potrzebującym tą pomoc kobietom.

Tego bloga chciałam napisać zaraz po konferencji, gdyż byłam pod ogromnym wrażeniem, ale jak zwykle byłam zbyt zajęta, aby naprawdę jasno o tym napisać. Ostatnio przeglądając Ipla.tv (portal z polskimi serialami) natknąłam się na serial ”Na Krawędzi”, który nawiązuje do tego tematu. Główna bohaterka została zgwałcona, i ci, którzy mają jej pomóc (policja, sędzia itp. ..) zrobili  wszystko, co w ich mocy, aby ona wyglądała źle. Mimo upokorzenia wraca po około dwudziestu latach jako kobieta sukcesu. Prowadzi fundację dla kobiet, które były wykorzystywane przez meżczyzn i które były uprowadzane. W tym samym czasie, nie rozpoznana przez oprawców, szuka zemsty. Zwykle podczas oglądania seriali mamy tendencję do przewidywania co będzie dalej i kto jest rzeczywiście winny. Tym razem aż do końca, aż do ostatniego trzynastego odcinka, byłam przez autorów scenariusza ciągle zaskakiwana.

58f7e51b28143b2e388098da2a88c8e6

Z kolei w zeszłym tygodniu czytałam artykuł w ”Wysokich Obcasach”. Artykuł nawiązywał do handlu ludźmi i prostytucji: ”Lydia Cacho – najbardziej znana dziennikarka śledcza i obrończyni praw kobiet w Meksyku walczy z niewolnictwem seksualnym”. Właściwie to było o kobiecie, dziennikarce, feministce  walczącej z tymi, którzy próbują zarobić na niedoli innych. To była historia dzielnej meksykanki Lydii Cacho, która pisze o przemocy seksualnej wobec kobiet i dzieci.

To wszystko razem jest bardzo deprymujące:  dlaczego niewolnictwo, handel ludźmi, praca przymusowa ciągle istnieją? I czy rzeczywiście jesteśmy w stanie to kiedyś zatrzymać. Po tym wszystkim mówienie o wymarzonej pracy wydaje się tak surrealistyczne i nie na miejscu. Niektórzy walczą o przetrwanie w bólu, upokorzeniu i niewoli z dala od ukochanych osób, gdy inni są nieszczęśliwi, pracując w zawodzie lub dla firmy niezgodnej z ich pragnieniami. Czy to ma jakiś sens …?

English version of this blog

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

  • Najczęsciej klikane

    • Brak
%d blogerów lubi to: